پزشک تغذیه و متابولیسم و عضوانجمن رژیم درمانی آمریکا

خشکی پوست دست در فصول سرد و مقابله با آن

برای بسیاری از ما پیش آمده است که با خشکی پوست دست در فصول سرد مواجه شده‌ایم. در فصل‌های پاییز و زمستان معمولا با خشکی پوست دست مواجه می‌شویم که شستن زود به زود دست‌ها می‌تواند یکی از علل آن باشد. اما علت اصلی آن کاهش رطوبت هوا در فصل‌های سرد است. از دلایل دیگر می‌توان به زمینه ژنتیکی و سر و کار داشتن پوست دست با شوینده‌ها اشاره کرد. شستشوی دست با شوینده‌ها باعث می‌شود پوست دست رطوبت خودش را از دست بدهد و خشک و پوسته پوسته شده و یا دچار ترک‌های پوستی و زبر شود.

خشکی پوست دست در فصول سرد و مقابله با آن

بنابراین در فصول سرد از شستن مکرر دست‌های خود با شوینده‌ها بپرهیزید چراکه باعث می‌شود چربی طبیعی پوست شما از بین برود. این مورد در خانم‌های خانه‌دار بیشتر دیده می‌شود و باید بیشتر مراقب پوست دست خود باشند چرا که مرتب با شست و شو، نظافت و استفاده از شوینده‌های شیمیایی سر و کار دارند. بنابراین خانم‌های خانه‌دار در فصول سرد سال بیشتر به سلامت پوست خود توجه کنند.

 

یکی از روش‌های مفید این است که هر بار که دستان خود را می‌شویید از مرطوب کننده‌هایی مانند وازلین و گلیسیرین غیر معطر استفاده کنید. برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی گیلیسیرین از آبلیمو در آن استفاده کنید. این کار سطح PH  پوست را هم متعادل نگه می‌دارد. افرادی هم که دوست ندارند از کرم‌های چرب استفاده کنند می‌توانند از مرطوب کننده‌هایی با چربی پایین کمک بگیرند که مؤثر است.

 

اگر خشکی پوست حادتر شود و دست دچار زخم و التهاب شد و یا ترشح داشته باشد باید حتما به متخصص مراجعه شود. در غیر این صورت میکروب‌ها ممکن است از طریق این زخم‌ها وارد بدن شده و بدن دچار عفونت شود. مواد حساسی‌زای محیطی هم می‌تواند از طریق همین زخم‌ها وارد بدن شوند و مشکلاتی را به وجود آورند.
اگر به این زخم‌ها و التهابات بی‌توجهی شود و درمان نشوند ممکن است پوست دست دچار زردزخم شود که این عارضه در کودکان و خانم‌های خانه‌دار بیشتر دیده می‌شود و علت آن نفوذ باکتری‌ها و از بین رفتن سد دفاعی پوست است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *