پزشک تغذیه و متابولیسم و عضوانجمن رژیم درمانی آمریکا

درمان ترک پاشنه پا و علل آن

افرادی که کارهای سنگین مثل بیل زدن، کشاورزی و یا کارهای دیگری که پوست کف دستشان زیاد با اجسام خشک تماس دارد، را انجام می‌دهند، بر روی دست‌های زحمتکششان پینه و چروک و برآمدگی سفت و محکم دیده می‌شود. اما ترک‌ پاشنه پا را نمی‌توان زیاد به این چیزها نسبت داد. پس علت ترک پاشنه پا چیست؟ چگونه می‌شود از ترک پاشنه پا پیشگیری کرد و یا در صورت بروز ترک پاشنه پا چطور می‌توان آن را برطرف کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا جواب سؤالات خود را پیدا کنید.

درمان ترک پاشنه پا و علل آن

همانطور که می‌دانید بخش‌هایی از پوست بدن مانند آرنج دست، زانو و پاشنه پا معمولا ضخامت بیشتری دارند اما گاهی این زخامت بیش از اندازه است تا حدی که باعث بروز ترک‌های نازیبایی بر روی پاشنه پا می‌شود و این ترک‌ها مانند پوست فیل و یا کرگردن به نظر می‌آیند.
متخصصان پوست و مو معتقدند این ترک‌‌ها دلایل مختلفی می‌توانند داشته باشند که یکی از آن‌ها تجمع سلول‌های مرده در این ناحیه است. برای این که مشکل ترک پاشنه پا را حل کنید پاهای خود را هر از گاهی در یک لگن یا تشت پر از آب قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه در همان حالت باقی بماند تا سلول‌های مرده نرم‌تر شوند و سپس سلول‌های مرده را با سنگ پا از پاشنه جدا کنید. اما برای پوست قسمت‌هایی مانند آرنج و زانو که حساس‌تر هستند و تحمل کمتری دارند از وازلین و کرم‌های مخصوص ترک برای نرم‌تر شدن استفاده کنید.
یکی دیگر از عوامل ایجاد این ترک‌ها راه رفتن روی فرش و موکت بدون جوراب و صندل است. بخصوص در مواقعی که مدام از این اتاق به آن اتاق می‌روید. پوست پاشنه شما با کفپوش منزلتان تماس مستقیم داشته و به علت اصطکاک، فشار زیادی را در برابر ساییدگی‌ها متحمل می‌شود. برای پیشگیری از ترک پاشنه پا در این حالت در خانه با صندل یا روفرشی راه بروید و یا جوراب به پا کنید. این روش پیشگیری بسیار مؤثر است.
اما برخی از خانم‌های خانه‌دار با وجود پوشیدن صندل و جوراب در خانه باز هم پاهایشان دچار ترک پاشنه می‌شود. چنین افرادی احتمالا صندل و یا روفرشی مناسبی به پا نمی‌کنند. مهم است که صندل و یا روفرشی مناسب به پا کنید چراکه خود آن در به وجود آمدن ترک پاشنه و یا برطرف شدن آن نقش دارد. اگر عادت دارید که در تمام طول روز در خانه صندل به پا کنید باید از جنس مناسب آن استفاده کنید. کف صندل نباید سفت و یا زبر باشد. بهتر است گاهی هم پاهای خود را از صندل جدا کرده و اجازه دهید به کف پا و لای انگشتانتان هوا برسد.
به عقیده پزشکان اغلب افرادی که مبتلا به دیابت هستند نیز ممکن است این قسمت‌های بدنشان دچار ترک شود که هم از لحاظ زیبایی پوست و هم از لحاظ ادامه بیماریشان بیشتر دچار رنجش می‌شوند. مرض قند در چنین افرادی باعث اختلالاتی در عصب‌های ناحیه پا می‌شود که همین امر منجر می‌شود فرد فشاری را که ناشی از اصطکاک و تحمل وزن بدنش است را به خوبی حس نکند. به مرور زمان این ترک‌ها زیبایی پوستشان را تحت تاثیر قرار داده و آن‌ها هم مجبور می‌شوند با این قضیه کنار بیایند. برای مقابله با این مشکل به این افراد توصیه می‌شود که کفی نرم در کفش قرار دهند و یا کفشی نرم‌تر به پا کنند که در قسمت پاشنه پا خلل و فرج داشته باشد.
یکی دیگر از روش‌های درمان این است که در خانه یک محلول تهیه کنند و هر از چندگاهی پوست این قسمت‌های پا را داخل تشتی از این محلول قرار داده و پاهای خود را ماساژ دهند. این محلول خانگی از ترکیب کمی لیمو و نمک و مقداری آب گرم تهیه می‌شود. با تکرار منظم این روش بعد از مدتی تأثیر آن را مشاهده خواهند کرد و خواهند دید که ترک‌ها کمتر شده است و سلول‌های پوستی اطراف ناحیه لطیف‌تر شده‌اند. از کرم و پماد نرم‌کننده برای از بین بردن سلول‌های مرده و ماساژ کف پا استفاده کنید.

1 Comment

  1. شهلا صفارزاده

    دسامبر 15, 2017 at 7:59 ق.ظ

    ممنون از اطلاعاتتون،عالی بود

    Reply

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *