پزشک تغذیه و متابولیسم و عضوانجمن رژیم درمانی آمریکا

شل شدن پوست پس از کاهش وزن و درمان آن

افرادی که با داشتن چندین کیلو اضافه وزن، وزن خود را کاهش داده‌اند خوب می‌دانند که کم کردن وزن چه احساس فوق‌العاده‌ای است. اما بعد از کاهش وزن ممکن است پوست شل و اضافه برایشان باقی بماند. این پوست‌ها ظاهر خوبی ندارند و به جای اینکه بدن و عضلات را نمایش دهند آن را می‌پوشانند. علت شل شدن پوست بعد از سوزاندن چربی‌های اضافه این است که بخشی از پوست که به دلیل افزایش وزن ارتجاع پیدا کرده بود نمی‌تواند به سرuت منقبض شود. اگر شما هم کاهش وزن داشته‌اید و بر اثر آن دچار پوست شل و اضافه شده‌اید برایتان خبر خوبی داریم. شما می‌توانید با انجام کارهایی خاص شل شدن پوست پس از کاهش وزن را تا حدودی کمتر کنید.

شل شدن پوست پس از کاهش وزن و درمان آن

با کاهش وزن احساس بهتر و خوشایندتری نسبت به بدن خود پیدا می‌کنید. اما اگر کاهش وزن منجر به شل شدن پوست شما شده و اجازه نمی‌دهد آن طور که باید از خوش اندام بودن خود لذت ببرید همین حالا دست به کار شوید و انجام مراحل زیر را آغاز کنید تا پوست شما به صورت طبیعی و به مرور زمان سفت شود. در ادامه با ما همراه باشید:

 

۱- خیلی سریع وزن کم نکنید

اگر با سرعت زیاد چربی‌های اضافه بدن خود را بسوزانید، سلول‌های پوست شما فرصت این که به شکل مناسب خودشان بازگردند را ندارند. از پیروی از رژیم‌های غذایی زودگذر و سخت پرهیز کنید. در یک رژیم غذایی متعادل کاهش وزن باید نهایتا هفته‌ای 1 کیلوگرم باشد. چنین کاهش وزنی پایدار است.

 

۲- تمرین با وزنه و ورزش‌های قدرتی

با انجام ورزش‌های قدرتی عضله‌سازی کنید و عضلات بدن خود را رشد دهید، به این ترتیب بدنتان زیر پوست شما شکل می‌گیرد.

 

۳- به مقدار کاف آب بنوشید

با آبرسانی خاصیت ارتجاعی پوست بیشتر می‌شود. همیشه آب همراه خودتان داشته باشید و جرعه جرعه بنوشید. اگر خوردن آب برایتان مشکل است نوشیدنی‌های رژیمی را که دوست دارید تهیه کنید و بنوشید. مصرف نوشابه را حتی‌الامکان کاملا قطع کرده و یا محدود کنید.

 

۴- وزنتان را حفظ کنید

موارد زیادی هستند که نمی‌توانیم وزن خود را به طور کامل کنترل کنیم. به طور مثال در هنگام بارداری. اما خانم‌هایی که باردار نیستند می‌توانند وزن خود را در بازه سلامت نگه داشته و به این ترتیب به بهبود وضعیت پوست خود کمک کنند و یا از بدتر شدن آن جلوگیری کنند. از کاهش وزن یویو بپرهیزید. به کاهش وزنی که طی آن وزنتان سریع کم می‌شود و دوباره به دلایل مختلفی به حالت قبل باز می‌گردد کاهش وزن یویو می‌گویند که باعث کشیده شدن بخش قابل ارتجاع پوست شما شده و نتیجه آن شل و ول شدن پوست شما خواهد بود.

 

۵- با پوست خود مهربان باشید

این پوست متعلق به شماست و همین را برای همیشه خواهید داشت. بنابراین از پوست خود مراقبت کرده و آن را سفت کنید. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را فراموش نکنید و پوست خود را برنزه نکنید. از مواد شیمیایی و شوینده‌های قوی استفاده نکنید. اگر استخر و جکوزی آب گرم دوست دارید بعد از لذت بردن از آن‌ها دوش بگیرید تا کلر بر روی پوستتان باقی نماند.

 

۶- دستورات غذایی پاک را تجربه کنید

برنامه‌های غذایی پاک یه نوع سبک زندگی است که در آن غذاهای بسته‌بندی، فراوری شده، شیمیایی و یا خوراکی‌هایی که سرشار از نمک یا شکر هستند قطع شده و از غذاهای طبیعی استفاده می‌شود. غذاهای پاک مواد غذایی هستند که حاوی آنتی اکسیدان‌ها، میوه‌های مغذی برای پوست و سبزیجات می‌باشند. علاوه بر این چربی و روغن‌های سالم نیز به قابلیت ارتجاعی پوست کمک می‌کنند، از این رو از مواد غذایی مانند روغن زیتون یا آواکادو استفاده کنید. البته به اندازه. برنامه‌های غذایی پاک آنقدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیستند.

 

۷- زیاد به خودتان سخت نگیرید

پوست تحت تأثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد. ممکن است انتخاب‌های اشتباه ما در گذشته بر روی وضعیت پوست تاثیر گذاشته باشند. به جای اینکه بنشینید و نگران چیزهایی باشید که دیگر فرصت تغییر دادن آن را ندارید اکنون به این فکر کنید که چه طور می‌توانید از پوست خو مراقبت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *