پزشک تغذیه و متابولیسم و عضوانجمن رژیم درمانی آمریکا

عوارض کم‌خوابی در شب بر روی ظاهر افراد

بسیاری از افراد هستند که با مشکل بی‌خوابی مواجهند و در طول شبانه‌روز و بخصوص در شب به اندازه کافی نمی‌خوابند. علاوه بر مضراتی که بی‌خوابی برای سلامتی دارد بر روی پوست هم اثر بد دارد. در این مقاله شما را با برخی از عوارض کم‌خوابی در شب آشنا خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید:

عوارض کم‌خوابی در شب بر روی ظاهر افراد

پیری زودرس

پوست ما هر روز ترمیم شده و بهبود پیدا می‌کند اما اگر برای این کار وقت کافی نداشته باشد، ضعیف شده و آسیب‌دیده باقی می‌ماند. پوست افرادی که شب‌ها به اندازه کافی اسنراحت نمی‌کنند به پیری زودرس دچار می‌شوند و قادر نیست آسیب‌هایی را که در طول روز دیده است ترمیم کند.

 

جوش

جالب است بدانید که سطح کورتیزول در شب کاهش پیدا می‌کند. کورتیزول هورمون استرس می‌باشد و در صورتی که تا دیروقت بیدار بمانید و چرخه خواب خود را مختل‌ کنید سطح کورتیزول بالا می‌ماند و در نتیجه شاهد بروز غده‌های چربی بر روی پوست‌ خود خواهید بود. بنابراین آکنه و جوش یکی از عوارض کم‌خوابی در شب است.

 

چاله‌های پوستی

بر روی پوست همه افراد منافذی وجود دارد اما این منافذ در افرادی که شب به اندازه کافی نمی‌خوابند بزرگ‌تر شده و ممکن است خیلی زود به چاله‌های پوستی تبدیل شود. این چاله‌ها یا درمان ناپذیر هستند و یا در صورت درمان سخت و پرهزینه خواهند بود.

 

آفتاب نابودتان می‌کند

اشعه فرابنفش خورشید می‌تواند به هر پوستی آسب برساند اما پوست افرادی که در طول شب به اندازه کافی نمی‌خوابند در برابر اشعه فرابنفش خورشید که سرطان‌زا نیز است آسیب‌پذیرتر هستند. به عقیده متخصصان چنین افرادی میزان آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز برای مبارزه با اشعه‌های مضر فرابنفش را به اندازه کافی در بدن خود ندارند. مقاومت پایین پوست این افراد در برابر آلودگی‌های شهری نیز از دیگر عوارض کم‌خوابی در شب است.

 

قارچ

افرادی که شب‌ها به اندازه کافی نمی‌خوابند بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های پوستی یا ظاهر شدن قارچ روی گوشه و کنار پوست بدن خود هستند. علاوه بر این از دیگر عوارض کم‌خوابی در شب در این افراد این است که فولیکول موی آن‌ها هم آسیب می‌بیند و ممکن است ریزش مو و در موارد  حادتر کچلی پیدا کنند.

 

سیاهی زیر چشم

برخی از افراد در زیر چشم‌های خود کیسه‌های سیاه دارند که حتی با استفاده از کرم‌های روشن‌کننده نیز مشهود هستند. این دسته از افراد باید بدانند که سیاهی زیر چشم در بسیاری از موارد از عوارض کم‌خوابی است. اگر در طول شب خوب نخوابید و در اتاق تاریک شب‌ها چشم روی هم نگذارید، زیر چشم‌هایتان ممکن است پف کرده و تیره شود. برای از بین بردن این حالت در صورتتان 2 راه وجود دارد. یکی از آن‌ها این است که به اندازه کافی بخوابید و روش دوم هم ان است که از استفاده بیش از اندازه نمک در غذاهایتان پرهیز کنید.

 

زرد پوست می‌شوید

اگر نظم ساعت بیولوژیک بدن شما به هم بریزد علاوه بر همه عوارضی که در بالا ذکر شد باعث می‌شود پوست شما هم تغییر رنگ پیدا کند. افرادی که شب زنده‌داری می‌کنند پوستشان زرد رنگ می‌شود و حتی ممکن است در چهره آن‌ها ک رنگ خاکستری آزاردهنده‌ای مشاهده کنید.

 

اگزما

همانطور که اشاره کردیم در بدن افراد شب زنده‌دار سطح آنتی‌اکسیدان‌های ضروری کاهش پیدا کرده و سطح هورمون استرس بیشتر می‌شود و در نتیجه پوست چنین افرادی را در معرض ابتلا به اگزما و بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس قرار می‌دهد. اگر این اواخر مرتب به اگزما دچار می‌شوید یک هفته خوب بخوابید و در صورت عدم بهبود وضعیت پوست خود به یک متخصص مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *