پزشک تغذیه و متابولیسم و عضوانجمن رژیم درمانی آمریکا

لایه‌برداری پوست و فواید و مضرات آن

پوست همه افراد حداقل یک بار در طول عمرشان دارای سلول‌های مرده می‌شوند که برای حذف این سلول‌های مرده باید پوست لایه‌برداری شود. سلول‌های مرده از اتفاقات رایج است که برای پوست هر فردی ممکن است رخ بدهد.
این سلول‌های مرده در برخی از افراد در پوست صورتشان بیشتر از سایر نقاط بدن است. برای حذف و از بین بردن این سلول‌های مرده پوست باید لایه‌برداری شود.

لایه‌برداری پوست و فواید و مضرات آن 1

لایه‌برداری پوست:

به فرآیند برداشتن سلول‌های مرده‌ پوستی از لایه‌ بیرونی لایه‌برداری پوست گفته می‌شود. سلول‌های مرده بر روی پوست باعث می‌شوند منافذ پوست مسدود شوند و علائم پیری زودتر بر روی صورت ظاهر شوند.
فرآیند لایه‌برداری به 2 صورت شیمیایی یا ابزارهای مکانیکی انجام می‌شود. لایه‌برداری اگر متناسب با نوع پوست صورت نگیرد می‌تواند به پوست آسیب برساند از این رو برای اینکه پوست آسیب نبیند باید نوع پوست خود را به خوبی بشناسید.
بعد از اینکه نوع پوست خود را تشخیص دادید باید بهترین فرایند لایه‌برداری که مناسب با پوست شماست را انتخاب کنید که لایه‌برداری مناسب پوست صورت شما می‌تواند با استفاده از مواد شیمیایی یا ابزارهای مکانیکی باشد که در ادامه به معرفی این 2 نوع لایه‌برداری خواهیم پرداخت.

 

لایه‌برداری شیمیایی

در این روش از مواد لایه بردار شیمیایی استفاده می‌کنند. موادی از قبیل اسید گلیکولیک، اسید مالیک، اسید سالیسیلیک و … که این نوع از لایه‌برداری بیشتر در مراکز پزشکی و توسط افراد حرفه‌ای انجام می‌شود.
در این نوع از لایه‌برداری مواد شیمیایی لایه بردار را بر روی نواحی مورد نظر قرار می‌دهند. اکثر لایه‌بردارها دارای آلفا هیدروکسی اسیدها یا آنزیم‌هایی هستند که باعث شل شدن پوست می‌شوند. بعد از آن پوست به آرامی لایه‌‍برداری شده و سلول‌های مرده از بین می‌روند. مواد شیمیایی لایه بردار سلول‌های پوستی را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. این روش برای افرادی که قصد درمان جوش‌های پوستی خود را دارند مفید است.

 

فرآیند مکانیکی

در این فرایند از وسایلی درشت و زمخت برای لایه‌برداری پوست استفاده می‌شود. وسایلی از قبیل پارچه‌های میکروفایبر، لایه بردارهای صورت میکرو و … مواد ساینده از قبیل نمک، اسفنج‌های شکر یا برس‌های مخصوص هم در آن استفاده می‌شود. اکثر لایه‌بردارهای صورت را می‌توان بدون نسخه تهیه کرد.
این روش را بیشتر در خانه استفاده می‌کنند. با کمک این مواد شن مانند و ریز لایه‌برداری انجام می‌شود. این مواد باعث می‌شوند پوست‌های مرده‌ی صورت از بین رفته و پوستی جدید نرم و بدون لک باقی بماند.

 

فواید لایه‌برداری صورت:

لایه‌برداری سلول‌های پوستی مرده را از بین می‌برد و صورت شما را از دیگر لکه‌های سیاه پوستی پاک می‌کنند. به این ترتیب همه جوش‌های سر سیاه و سر سفید از بین می‌روند. علاوه بر این که وضعیت پوست را بهبود می‌دهد آن را نرم هم می‌کند. لایه‌برداری پوست را جوان می‌کند.

لایه‌برداری پوست و فواید و مضرات آن 2

هرچند وقت صورت باید لایه‌برداری شود؟

بهتر است هر فرد 2 بار در هفته صورت خود را لایه‌برداری کند. البته اگر دارای پوستی نرم هستید بهتر است این کار را یک بار در هفته انجام دهید. به این ترتیب از حساس شدن پوست خود جلوگیری می‌کنید. افرادی که در مناطقی گرم زندگی می‌کنند بهتر است بیش از 2 بار در هفته پوست خود را لایه‌برداری کنند. به این ترتیب مانع جمع شدن سلول‌های مرده‌ پوستی بر اثر آفتاب‌سوختگی می‌شوند.

 

مضرات لایه‌برداری پوست:

1- لایه‌برداری اگر به روشی صحیح انجام نشود ممکن است باعث قرمز شدن پوست بشود.
2-مصرف مداوم مواد شیمیایی لایه بردار ممکن است منجر به سرمازدگی پوست ‌شود.
3-ممکن است برخی از محصولات لایه‌بردار گران‌ باشند.
4-در لایه‌برداری پوست باید بسیار دقت کرد تا به این ترتیب از آسیب رسیدن به پوست جلوگیری شود. این آسیب‌ها در آینده ممکن است مشکلات پوستی پیچیده‌ای را برای پوست ایجاد کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *